Šampanské extra brut
search
  • Šampanské extra brut

GOSSET Šampanské CELEBRIS VINTAGE 2002 EXTRA BRUT - 0,75L

111,00 €
S DPH 3

Champagne Šampanské extra brut

Množstvo

Druh: šampanské, extra brut

Farba: biele

Klasifikácia: AOC Champagne
Región/Okres: Champagne
Odroda hrozna: Chardonnay 52%, Pinot Noir 48% (Rulandké modré)
Zrenie: Pri výrobe neprebieha malolaktická fermentácia. Hrozno je zozbierané z viníc, ktoré sú zasadené v 10 dedinách. Zber prebieha v 2. polovici septembra.
Pôda: vápencová

Charakteristika: Víno má svetlozlatú číru farbu. Má živé, pravidelné a dlhé perlenie. Vo vôni sa prejavujú kvetinové arómy hlohu, orgována alebo fialky, ale zároveň aj ovocné arómy marhule, čerstvého ananása a jabĺk Granny Smith. V závere a po slabšom oteplení vína sa objaví vo vôni niekoľko tónov jemného praženia. Chuť je harmonická, svieža a bohatá. V prvom ataku sa v chuti tóny žltého ovocia, ananása, marhule a mirabeliek navzájom dopľňajú. Tóny bielych kvetín, hlohu, orgována a jasmínu sa uvoľnia a pridajú sa do chuti. Toto víno je veľmi svieže, zanecháva pocit čistoty a ovocnosti a v pozadí cítiť príchuť zeleného jablka a citróna. Dokonale sa bude hodiť ako aperitív. Rovnako dobre sa však hodí aj k jedlám z hydiny a rybám s omáčkou . Ročník 2002 partí k jedným z najkrajších ročníkov prvého desaťročia. Hrozno je veľmi zdravé s krásnymi kyselinkami. Odroda Chardonnay, ktorá má exotické a kvetinové arómy predstavuje peknú mineralitu. Pinot Noir (Rulandské modré) je obzvlášť mocný a zložitý s arómami červeného a tmavého ovocia a korenistým, opekaným a brioškovým náznakom. Toto víno poteší všetky naše chuťové kanáliky. Doporučená teplota podávania je 8-10°C.

Hodnotenie v bodoch: 96 Parker, 93 Wine Enthusiast, 98 Gilbert & Gaillard Wine Guide, 17,5/20 La Revue des Vins de France, 17/20 Le Point Spécial Champagne, Le Guide Hachette des vins: « Coup de cœur »